Wspomnienia Kusego – autobiografii część pierwsza

W tym roku w ramach Tygodnia Bibliotek (8 – 15 maja) oraz Dnia Patrona (19 maja) prezentujemy fragmenty książki Janusza Kusocińskiego „Od palanta do olimpiady. Moje wspomnienia sportowe”. Książka ta wydana w 1933 roku nakładem Mazowieckiej Spółki Wydawniczej była pierwszą autobiografią sportowca w historii literatury polskiej. Od dzisiaj do Dnia Patrona będziemy prezentować fragmenty wspomnień Kusego.
Z książką tą związane są dwa konkursy:
– Konkurs literacki: Kartka z autobiografii Kusocińskiego – własne rozwinięcie jednego z prezento-wanych fragmentów
– Konkurs plastyczny: Jak widać jeden z nielicznych ocalałych egzemplarzy z 1933 r. wspomnień Ku-socińskiego nie ma okładki. Zadaniem uczniów jest wykonanie techniką kolażu okładki do pamiętni-ka „Od palanta do olimpiady. Moje wspomnienia sportowe”.
W załączeniu PIERWSZY FRAGMENT WSPOMNIEŃ JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO
Gdyby nie pasja do biegania, może mielibyśmy już przed wojną polskiego Leo Messiego (wzrost mają podobny). O fascynacji futbolem, stosunku do kobiet i wyższości hazardu nad botaniką.

Fragmenty wspomnień, rysunki i fotografie pochodzą z książki: Janusz Kusociński „Od palanta do olimpiady i kilka lat później”, zebrał i uzupełnił pamiętnik Kazimierz Gryżewski; wydawnictwo „SPORT I TURYSTYKA” Warszawa 1957.