Dzień Patrona

W trakcie zwiedzania „Centrum Historii. Zajezdnia” we Wrocławiu w ramach Nocy Muzeów w pierwszym pomieszczeniu poświęconym II Rzeczpospolitej można było zobaczyć centralnie umieszczone olbrzymie zdjęcie Janusza Kusocińskiego, świadczące o tym, jak ważną dla historii Polski postacią jest Patron naszego Gimnazjum.
Podkreślaliśmy to w każdym elemencie obchodów Dnia Patrona, które miały miejsce 19 maja 2017. Już w czasie mszy w homilii o. Łukasz nawiązał do ofiary z życia, jaką złożył Kusociński w trakcie II wojny światowej. Pani Dyrektor zaczynając uroczystą akademię, zwróciła uwagę na to, jakim realnym idolem jest Kusy w otaczającym nas wirtualnym świecie.
O randze i wielkości Patrona mówiło też przedstawienie przygotowane przez gimnazjalistów szkolnego koła teatralnego. Sceny ukazujące zwycięstwa na bieżni, heroizm w walce z okupantem, wreszcie Janusza Kusocińskiego jako autora pierwszej autobiografii, przeplatane były piosenkami w wykonaniu Julii Topolanek i Pauli Bernaczek. Warto wspomnieć o udanym debiucie na deskach szkolnego teatru Wiktorii Kuchciak, Alana Troickiego i Kacpra Janika. Ze swoich ról jak zawsze pięknie wywiązały się: Patrycja Bieruta, Anna Frysztak, Martyna Klag, Oliwia Czerniejewska, Julia Topolanek, Paula Bernaczek, Malwina Skrobanek, Klaudia Galas, Nikola Janik oraz Krystian Faryna. W roli konferansjerów bardzo dobrze zaprezentowały się Agnieszka Brzostek i Wiktoria Hoffman. Akademię zakończył fragment polsko – angielskiego przedstawienia, który był zapowiedzią finału projektu edukacyjnego „I śmiech niekiedy może być nauką…”.
Kiedy zaproszeni goście udali się na poczęstunek, przez okno mogli obserwować rozgrzewających się zawodników przygotowujących się do próby pobicia rekordu olimpijskiego Kusego z Los Angeles. Sportowiec na olimpiadzie w 1932 r. przebiegł dystans 10 tysięcy metrów w czasie 30:11,4. Kusociński zdobył złoty medal i pobił rekord olimpijski po samotnym biegu i wspaniałym finiszu, pokonując słynnych i najlepszych w tamtych czasach biegaczy fińskich. Uczniowie gimnazjum wspomagani przez pracowników szkoły próbowali ten czas osiągnąć w sztafecie. Udało się. Jak mówi poeta „rekord olimpijski padł”. Biegacze na szkolnym boisku osiągnęli czas o ponad minutę lepszy.
Zdopingowani tym sukcesem przystąpiliśmy do części rekreacyjnej zwanej „Piknikiem z Kusym”. Najpierw zmagania sportowo – zabawowe, których zwycięzcą została klasa II B, otrzymując sponsorowane wejściówki do Folwarku Szyfrów. Nastepnie zafundowana przez Radę Rodziców pyszna pizza. Na zakończenie podsumowanie imprezy i wręczenie nagród oraz rozlosowanie upominków wśród wszystkich uczniów biorących udział w uroczystości.
Tradycyjnie w tym dniu rozstrzygnięte zostały trzy konkursy związane z Patronem szkoły. W konkursie literackim najlepszą pracę napisała Paulina Sowa, drugie miejsce zajęła Martyna Klag, trzecie – Wiktoria Hoffman.
W konkursie wiedzy o patronie zwyciężyła Martyna Klag, II miejsce Karolina Wychudzka, III- Marlena Ciura.
Zwycięzcami konkursu plastycznego zostali: 1. Marlena Ciura, 2. Emilia Piskorska, 3. Wiktoria Kuchciak. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Estera Kuśnierz, Zofia Rymaszewska oraz Paweł Nędza.
Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy:
Panu Tomkowi Zającowi z Firmy Ultimasport
Firmie Ski-Raft z Barda
Radzie Rodziców naszego Gimnazjum.