Patron Szkoły

Janusz Kusociński, potocznie zwany „Kusym”, symbol sportowego mistrzostwa, wytrwałości i patriotyzmu karierę sportową zaczynał od piłki nożnej, jako czołowy napastnik „Sarmaty”. Zainteresowanie biegami i szybkie postępy rozwinęły się później, w Klubie Sportowym „Warszawianka” pod kierunkiem znanego trenera, Estończyka, Aleksandra Klumberga.
W swojej bogatej karierze sportowej Kusociński walczył z takimi sławami jak fińscy długodystansowcy Paavo Nurmi, Volmari Iso Hollo i Lauri Virtanen. Na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles zdobył złoty medal w biegu na 10.000 m (30:11,4). Po sukcesie olimpijskim „Kusy” odniósł jeszcze wiele zwycięstw na europejskich bieżniach, jednak poważna kontuzja stawu kolanowego osłabiła na kilka lat jego karierę sportową. Gdy wrócił na bieżnię i zaczął zwyciężać wybuchła II wojna światowa.
Za walkę w obronie Warszawy otrzymał Krzyż Walecznych. W okupowanym mieście olimpijczyk-bohater pracował jako kelner w „Gospodzie Sportowców-Pod Kogutem”, angażując się w działalność konspiracyjną. Już w grudniu 1939 roku wstąpił do podziemnej Organizacji Wojskowej „Wilki”, przyjmując konspiracyjny pseudonim „Prawdzic”. Aresztowany przez gestapo 28 marca 1940 roku przeszedł przez najcięższe katownie, więzienie na Mokotowie, Al. Szucha, później Pawiak. Bity i katowany nie zdradził nikogo. Wraz z transportem więźniów Pawiaka przewieziony został 21 czerwca 1940 roku do Palmir i tam rozstrzelany w masowej egzekucji.

„Nie zapomnę o nim nigdy, bowiem postać ta, to najczystszy i najbardziej przekonujący symbol wartości tak fizycznych, jak i duchowych, zawartych w przepięknej idei sportu”

Stefan Kisielewski

Janusz_Kusociski  kusoci Kusy36pp